A vezetők kézikönyve

DeletedUser9344

Vendég
A vezetők kézikönyve ~By Osl112

(A fordítás az "Ultimate Leadership Guide" című, angol nyelven megjelent mű alapján készült, melynek írója: Osl112)

[T] Tartalomjegyzék
01. Bevezetés
02. Kezdés
02a. Előkészített szövetség* (Premade)
02b. Tömegklán* (Mass Recruiting Alliance)
02c. Válogatott szövetség* (Set Criteria Alliance)
02d. Demokrácia
02e. Diktatúra
02f. Vegyes
03. Toborzás
03a. Emberek meghívása
03b. Jelentkezések
04. Diplomácia
04a. Konföderáció
04b. MNT-k
04c. Olvadás
04d. Koalíció** (Bővítés, mely az eredetiben nem szerepel)
05. Belső kommunikáció
05a. Chat
05b. Fórum
06. Tagok
07. Vezetőség
07a. Előléptetni
08. Nyilvános kép
08a. Profil
08b. Külső fórum
08c. PnP (Polika és Propaganda, Magyarországon eddig nem ismert)
09. Ellenfelek és Háborúk
10. Újrahasznosítás
10a. Kirúgni és toborozni
10b. Fogni és pótolni
11. Miért szűnnek meg szövetségek
12. Utószó

Szeretnél gyrosan megtalálni egy részt? Nyomj Ctrl+F-et és írd be a számát a kívánt résznek szögletes zárójelekben.
Ezzel gyorsan odaugorhatsz ahhoz a részhez, amelyikre szükséged van. Ha vissza szeretnél térni a Tartalomjegyzékhez, csak írj T-t a szögeletes zárójelek közé.

[01] Bevezetés** (Átalakítva)

Hello!
Először is hadd mutassam be nektek a mű eredeti szerzőjét. Ő Osl112, grepolis játékos a kezdetektől, aki nemrég tért vissza egy hosszú szünet után, melyet magánéleti problémák okoztak. 3 különböző világon játszott, némelyiken tovább, mint másokon.

A Béta világban (az angol Béta!) éppen a határára került a központi óceánoknak. Ez volt a tapasztalatgyűjtő világa. Arra használta, hogy megismerje a játékot, megtanulja a stratégiákat, és megismerje a játék különböző módjait. Több szempontból, tudta használni a hasonló játékokban (Klánháború) szerzett tudását az itteni játékban.

A Gamma világban (angol), ahol a leghosszabban játszott, és amire a legbüszkébb, jobbra volt a világ közepétől. Gyorsan megalapozta a hírnevét a fórumokon, és meghívást nyert egy összetartó klánba, a GrepoHugsba. Rengeteg baráttal találkozott, és rengeteget tanult. Elég korán előléptették a klánban, és egy tanácstag lett a Vezetőségi csoportban. Ott, felhasznált némi tudást a Klánháborús múltjából, és tanult egy pár új dolgot a szövetségek vezetéséről. Néhány vidám hónap után elhagyta a szövetséget, magánéleti problémák miatt. Még mindig sajnálja, hogy így tett. Az egész klán közel állt hozzá.

Az Epszilon világban (angol), egy rövid ideig játszott az Omega Nu Sigma szövetségben. Az elejétől elő volt léptetve vezetővé, és állandóan bombázták különböző ajánlatokkal. Nagyon élvezte, újabb tapasztalatokat szerzett.

Én a fordító pedig, iamkplus vagyok. Réges régen Gammán játszottam. (magyar) Ennek már vagy másfél éve. A Rome Republic szövetség tagja lettem, mely egy tömegklán volt. Tapasztalatlan voltam, új, és elfogadtam a meghívást. A szövetségnek volt egy tömör magja, amihez én is tartoztam. Szerettem a szövetséget, bár sok inaktív volt. Összebarátkoztam a vezetőkkel, és az aktív játékosokkal. Aztán egy napon, egyik vezetőnk nagyobbik városát elfoglalták, és úgy döntött, az inaktívakat hátrahagyva elviszi a tömör magot. A vezetői posztot nekem adta az alapító. Nem értettem hozzá, de reméltem, hogy nem nehéz, ezért csináltam. Kidobtam a legkevésbé aktívakat, tisztogattam. Végül engem is elfoglaltak, és egy másik szövetségbe álltam be.
Ezután még talán egy hónapig vártam. Vártam a nagy csatára, amiről szó volt. Végül nem jött el, én pedig abbahagytam a játékot.

Nemrég, talán már 2 hónapja visszatértem a játékhoz. Jelenleg a magyar Omicron világban, a Pi világban, az amerikai Nu-n, és az angol Zacynthus-on találhattok meg. (utóbbi kettőn már nem sokáig... :) )

Most, visszatérve Osl112-höz, abból amit tanult, szeretne segíteni az új játékosoknak, hogy jó vezetők legyenek. Olyan sok tömegklán, és kezdő szövetség van, hogy az már hihetetlen. Itt volt az ideje, hogy a Grepolisnak legyen egy vezetésről szóló leírása, és most íme, itt a leírás. Dőljetek hátra, ez a leírás elég hosszú lesz, és megpróbálja lefedni a vezetőség minden részét. Ha úgy érzed hiányzik belőle valami, vagy hibás valami, vagy bármivel nem értesz egyet, nyugodtan jelezd hozzászólásban.

[02] Kezdés

Először is kérdezd meg magadtól. Készen állsz, hogy vezetővé válj? Vezetni egy szövetséget nemcsak játék, és kacagás.

A vezetés rengeteg időt igényel. Szuper aktívnak kell lenned, ha jó vezető akarsz lenni. Te fogsz felügyelni minden szövetségi ügyet, te válogatsz a jelentkezések között, te felügyeled a fórumot, te kutatsz más szövetségek után, és te foglalkozol az ellenfelekkel is. Végül, de nem utolsó sorban, te vezeted a szövetséged tagjait.

Vezetőként, te vagy a szövetség "arca". Ezért, jól kell teljesítened a játékban. Ha nem játszol jól, vagy nem vagy aktív, a tagok elvesztik a bizalmukat, és a morálukat. Ha te, a vezető nem teljesítesz jól, azt fogod látni, hogy a szövetséged folyamatosan esik szét.

Mondjuk, hogy a szövetség egy otthon készült modell. A vezető a ragasztó, mely egymen tartja az egészet. Ha a ragasztó gyenge, akkor a "modell" sem lesz stabil. Azonban ha a ragasztó állandóan jól teljesít (a játékban, és vezetőként is), a modell szorosabban fog tartani. Ez a modell egyben marad, ha a ragasztó erős, és az idő múlásával sem gyengül.

Ha úgy érzed, elég jó vagy, ugyanúgy tapasztalt, mint aktív, akkor itt az idő, hogy megtervezd a szövetséged. Milyen szövetséget szeretnél csinálni? Hogyan fog működni? Számos lehetőséged van.

Először is, válaszd ki, milyen típusú szövetséget szeretnél. Ezek a lehetőségek kulcsok, ahhoz, hogy minden összejöjjön a végén.

[02a] Előkészített szövetség*

Egy előkészített szövetség jó ötlet, ha tapasztalt, és aktív vagy a külső fórumokon. Egy előkészített szövetségben azelőtt nekiállsz toborozni, hogy a világ elindul. Így, képes leszel megszervezni a szövetséget, a világ indulása előtt. Ezen kívül meg tudsz szerezni, akit akarsz, mielőtt egy másik szövetség szedné össze őket, felveheted a barátaid, és más tapasztalt játékosokat. Emellett megszabhatsz feltételeket a toborzáshoz (tapasztalt, stb., de nem tudsz olyan feltételt szabni, hogy "csak 2 tag egy szigeten", vagy hogy "#### pont szükséges"). Nem kell megkockáztatnod, hogy vajon a megfelelő tagokat veszel-e fel, vagy, hogy egyáltalán csatlakozik-e bárki, mivel már készen lesz a szövetséged,a világ indulása előtt. Csak ne felejtsd el közölni a tagokkal, hol fog kezdeni a szövetség.

+ (Majdnem) garantáltan olyan tagok lesznek a szövetségben, akikben bízol. Megszervezheted a szövetséget, és tervezhetsz a tagokkal, mielőtt a világ megnyílik.

- Ha egy irányban kezdetek, akkor lehet, hogy 3-an, 4-en, vagy akár 5-en kezdetek egy szigeten, és a későbbiekben, ez nehezíti a fejlődést.
Bizonyos feltételeket nem lehet megadni. Nem garantálható, hogy minden előre toborzott játékos csatlakozik.

[02b] Tömegklán*

Egy tömegklán az, mikor létrehozol egy szövetséget, és mindenkit meghívsz, akit tudsz. Amikor valai létrehoz egy tömegklánt általában nagyon alacsonyak a jelentkezési feltételek, vagy egyáltalán nincsenek. Általában bárkit engednek csatlakozni, és így nagyon sok inaktív kerül a csapatba. Az aktívabb, tapasztaltabb játékosok alapvető dolgokat fognak hiányolni, amik hiányoznak ahhoz, hogy játszhassanak, vagy kommunikálhassanak. Lesz egy szelektálatlan csapat, akik közül nem mindenki fog a szövetséggel játszani, és sokan elsodródnak, és nem fognak segíteni a szövetségednek...
Ennek következtében, a tömegklánok gyakran megbuknak, vagy irányíthatatlanná válnak. Mindamellett működhet, ha valaki egy kritérium szerint toboroz. A tömegklánok gyakran tűnnek kezdőnek.

+ Mindenféle jelentkezési feltétel megadható.

- A tömegklánok általában 100+ játékosból állnak, ennyit vezetni, és ennyiben megbízni nehéz, gyakran ellenőrizhetetlenné teszi a szövetséget. Bárkit bevenni (ahogy a tömegklánok teszik) eredményezheti kémek, és inaktív játékosok bevételét a szövetségbe, akik nem fogják segíteni az előrehaladást. Nemgarantálható, hogy bárki csatlakozni fog.

[02c] Válogatott szövetség*

A szövetségek többsége ilyen. Magasabb kritériumok szerint toboroznak. Ezek általában aktivitással, vagy pontokkal kapcsolatosak, a játékos elhelyezkedése is számít, és néha szokott lenni kommunikációval kapcsoltaos követelmény is, például, hogy legyen Skype-od. Na, meg egy maximális taglétszám limitet is szoktak szabni. Ha ilyen szövetséget csinálsz, módod lesz irányítani, ki lép be a szövetségbe, a tagok pedig így jobb, és megbízhatóbb játékosok lesznek. Akárhogyis, ha egyedül nyitsz egy ilyen szövetséget, küzdened kell majd, hogy más jó játékosokat találj, akik csatlakoznának hozzád (a játékosok általában olyan klánokhoz csatlakoznak, amiknek van néhány tagja). Annak ajánlom ezt a klánfajtát, aki rendelkezik némi tapasztalattal, de nem nagyon használja a külső fórumot.

+ Mindenféle jelentkezési feltétel megadható. Szigorúbban irányítható, ki lép be a szövetségbe. Ha látod, hogy a játékosok fejlődnek, tudhatod, hogy aktívak, mielőtt meghívnád őket.

- Nem garantálható, hogy valaki is csatlakozni fog a szövetséghez. A játékosok gyakran mennek abba a szövetségbe, amelynek több tagja van, mert a pontok alapján ítélnek...


Nos, el kell döntened, hogyan fog működni. 3 lehetőség, melyeket használnak a grepolis kezdete óta.
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

DeletedUser9344

Vendég
[02d] Demokrácia

A demokrácia a szövetségekben gyakran működik, a tpasztalattól, és a tagok bizalmától függően. A tagoknak ötlete van, megosztják azokat, és minden tag szavaz, hogy elfogadják az ötletet, vagy nem. Demokráciával, minden egyes tag beleszólhat az irányításba, ezért a legfontosabb, hogy bíznod kell a tagokban, ahogyan a tagoknak is bíznia kell benned, hogy közlöd velük a konföderációs ajánlatokat, és az információkat. Tehát, ha a tagok megbízhatatlanok, éretlenek, vagy tapasztalatlanok, akkor a szövetség hozhat néhány rossz döntést, aminek szörnyű következménye lehet a szövetségre nézve. Inkább Előkészített szövetségeknél ajánlott.

[02e] Diktatúra

A diktatúrák, ahogy azt már tudhatod, azok, ahol a vezető irányít mindent. Hogy hogyan játszanak a tagok (védő, vagy támadó), hogy ki csatlakozik, hogy ki távozik, stb. Egyszóval mindent. Ez lehet jó, mivel pontosan irányíthatod mi történik a szövetséggel. Jól működik, ha a vezető és a tagok között jó a bizalom, de elbukhat, ha a tagok úgy érzik, túl sokat parancsolgatnak nekik. Fellázadhatnak. Főleg, ha a vezető egy népszerűtlen döntést hoz. Minden az ő kezében van. Csak akkor ajánlott, ha nagyon alapos és nagyon tapasztalt vagy, na meg tudod, mit csinálsz.

[02f] Vegyes

A kettő keveréke a legjobb megközelítés. A legjobb benne, hogy testreszabhatod. Azt ajánlom, a vezető intézze a toborzást, és a diplomáciát, míg a tagok a kisebb ügyekben dönthessenek. A legfontosabb dolog, hogy a végső döntés, a vezetőé legyen.

Ha már eltervezted ezt, majdnem készen állsz a kezdésre. De még előtte gondolkodj a célodon.
Mit szeretnél tenni, és hogyan akarod elérni? Emelett gondolkodj egy kicsit a néven is. Próbálj valami olyat, ami nem tűnik erőltetettnek, vagy túl kezdőnek. Rendszerint az egyszerű nevek a legjobbak, és a híres latin idézeteket tartalmazó nevek. (Na jó, ha az író azt mondja... - a fordító)

[03] Toborzás

A toborzás a vezető dolga. A vezetőnek mindig ki kellene választania néhány feltételt, amit a játékosnak teljesítenie kell, ha csatlakozni akar.

A jó kritériumok alaposak, és betartják őket, kivéve bizonyos esetekben. Ezek a kivételek lehetnek, ha bízol a játékosban (játszottál már vele), vagy a barátja egy tagnak. A jó kritériumok magukban foglalják az alapokat: a kommunikációt, az aktivitást, az elhelyezkedést, és a hűséget. Úgy nézhet ki, mint egyfajta szerződés.

Kiválasztani a kritériumokat mindig a vezető döntése. Mindamellett, emlékezz rá, hogy szigorúbb felvételi követelmények mellett nagyobb irányításod lesz afölött, kik lépnek be a szövetségbe, és így megbízhatóbb tagjaid lesznek. Ha viszont nyitottabbak, kevésbé szigorúak a feltételek, akkor jóval többen fognak jelentkezni. Természetesen, lehet, hogy nem szabsz meg kritériumot. De ez azt jelenti, hogy a saját döntéseid után kell menned, amik naponta változhatnak. Így sokkal több kérelmet kell elolvasnod egy nap, és nem lesz konkrét okod, hogy viszautasíts játékosokat.

A kritériumokat be kéne tartani, de soha nem szabad teljes mértékben rájuk hagyatkozni. Néha, a játékosok lehet, hogy teljesítik a feltételeket pillanatnyilag, de később lehetséges, hogy hátráltatják a szövetséged növekedését. Ezért, kutatnod kell a játékosok után mielőtt meghívod őket. Kutatással, láthatod hogyan játszottak más világokon, és láthatod, hol helyezkedik el a térképen, milyen közel van a szövetséged tagjaihoz. Ha egyszer biztos vagy abban, hogy ő az, akit keresel, fogadd el a jelentkezését/hívd meg.

A kutatásban segítségedre lehet a GrepoStats, és a GrepoIntel.

Rendszeresen ellenőrizd a kritériumokat, érdemes lehet szigorúbbra változtatni őket egyszer, vagy kétszer, attól függően, hogy úgy érzed-e, elég embered van. És, ha frissülnek a kritériumok, érdemes átnézni a szövetség eddigi tagjait is...

Szóval, ezek azok a dolgok, amikre figyelned kell a toborzásnál. Ideje, hogy egy kicsit mélyebben belenézünk a Meghívásokba, és a Jelentkezésekbe.

[03a] Emberek meghívása

Nem mindig özönlenek az emberek, hogy csatlakozhassanak. Először is, össze kell szedned a jó játékosokat.

Használd a térképet, és keress olyan játékosokat a tengeren ahol vagy, akik megfelelőnek tűnnek. Ha úgy érzed találtál valakit, azt tanácsolom, írd fel a nevét, és folytasd a keresést. Amikor úgy érzed, hogy elég játékost írtál össze, ahhoz, hogy a szövetség működhessen, nézd át őket. Válaszd ki azokat, akik megfelelnek a kritériumoknak, és kutass utánuk egy kicsit... Még mindig megfelelnek? Ideje meghívni őket.

De azonnal meghívni őket nagy hiba. Olyan, mintha adnál egy szerződést valakinek, anélkül, hogy közölnéd vele, mi is az. Igazából elég gyerekes dolog. A meghívás előtt, a jó vezetők mindig küldenek a játékosnak egy levelet.

Levelet küldeni a meghívás előtt nagyszerű. Érdeklődést mutatsz a játékos iránt. Ha a levél jól van megírva, rábírhatod a csatlakozásra.

Csinálj egy sablont az általános toborzóleveledhez, amit mindenkinek elküldhetsz. Egyértelműnek kéll lennie, hogy meg akarod hívni. Mondj neki néhány részletet, beleértve a szövetség célját, hogy kívánjátok elérni, a maximális taglétszámot, és beszélj a csapatmunkáról is. De amit megígérsz, arra emlékezz a későbbiekben, és légy azon, hogy teljesüljön. Mondd el, milyen segítséget nyújt a szövetség, ha a tagnak szüksége van rá. Mondd el neki, milyen a hangulat a szövetségben. Mindamellett, ne túlozz, és ne adj ki titkokat. Ha a jövőben szembeszegül veled, fel tudja használni ellened.

A nyelvtan, a helyesírás, és a stílus mind nagyon fontos ebben a levélben. Lehet, hogy úgy hangzik, mintha iskolában lennél, de használj egész mondatokat, nagybetűket a mondat elején, és vesszőket. Ha nem teszed, akkor a leveled komolytalannak fog tűnni, vagy akár gúnyosnak. Hogy milyen stílusban írod, a te döntésed. Lehet formális, ami egy komoly, erőteljes képet mutat. Választhatod az informális stílust is; így nekiállhatsz beszélgetni a játékossal. Ettől a szövetséged meglehetősen barátságosnak fog tűnni, bár lehet, hogy komolytalannak is. Azt ajánlom, hogy az informális stílust csak akkor használd, ha már némileg híres vagy egy szövetséggel. Mindamellett, vékony a határ aközött, hogy valami informálisnak, vagy kezdőnek tűnik. Ha kezdőnek tűnik, az a legrosszabb dolog, a játékos úgy is értheti, hogy gúnyolódsz rajta. Emlékezz, ez a levél a szövetséged bemutatkozása, és itt az első benyomások számítani.

Mielőtt kiküldöd a levelet, mondd a játékosnak, hogy válaszoljon egy bizonyos időhatáron belül, attól függően, milyen aktív tagokat akarsz. Ha nem válaszol ezen az időn belül, akkor a játékos vagy nem aktív, vagy nem olyan aktív, mint gondoltad. Mindamellett, ha valaki válaszol, és igent mond, állj készen meghívni. Ne húzd sokáig a dolgot, ha úgy érzi, hogy a vezető inaktív, nem fog csatlakozni.

Most, nézd át a levelet. Hiányzik belőle a személyesség. Ez a sablon lesz elküldve mindenkinek, akit meg akarsz hívni, és ha rájönnek, hogy mindegyiküknek ugyanazt küldted el, az nem vet rád jó fényt. Ha nem elég személyes a levél, az elidegeníti a játékost. Tegyél bele valami kis személyeset, például a játékos nevét néhányszor, és minden levélen változtass egy kicsit.

Végül, próbálj meg nem toborozni játékosokat más szövetségekből, hacsak nem ők akarnak jelentkezni (még így is túlságosan ármánykodónak tűnik). Ha mégis megetszed, azzal felbosszanthatsz más szövetségeket, akik akár háborút is kezdhetnek ellened ezért! Próbálj meg nem tenni ilyet.

[03b] Jelentkezések

Először is, a jelentkezésnek a vezetőhöz, vagy a toborzóhoz kell érkeznie. Ha nem, az azt mutatja, hogy nem fordított időt a profil elolvasására, vagy arra, hogy utánanézzen a szövetségnek. (Természetesen, a profilban jól láthatóan jelezni kell, hogy kinél jelentkezzen!)
Másodszor, a levélnek jól megírtnak kell lennien. Alább látható 3 példa különböző jelentkezésekről, amikkel találkozni fogsz a vezetőséged alatt, és mellettük az, amit szerintem képviselnek. A kritériumaidtól, és nézeteidtől függ, hogy úgy reagálsz, ahogy én, vagy különbözően.

1. Példa: "csatlakozhatnák lécci"

Oh, drágám. Ez rendkívüli módon kezdő. Nem mond semmi információt, nem mesél a tapasztalatról, és soha nem szabadna elfogadni! Nem mutat semmi érdeklődést.

2. Példa: Szeretnék csatlakozni a szövidbe. Játszottam a Gamma világban, és a Thetán, így van tapasztalatom. Aktív leszek, és szeretnék egy része lenni a szövinek."

Rád tartozik, hogy elfogadod-e, vagy nem. Mutatja, hogy szeretne csatlakozni, látszik némi érdeklődés. Emellett ad némi információt a vezetőnek a játékos tapasztalatáról. Mindamellett, a játékos nem fordít sok időt arra, hogy pontosan kiírja a szavakat. Ez mutat némi komolytalanságot. Én utánanéznék egy kicsit a játékosnak, hogy mit csinált a múltban, és hogy elfgogadod, vagy egyszerűen elutasítod az ajánlatát, az már csak rajtad, és a toborzási irányelveid szigorúságán múlik.

3.Példa: "Drága Osl112,
Látom, a szövetséged a tengeremen van, és éppen toboroz, így, csatlakozhatok a "Szövetségnév"-be?

Bőven van tapasztalatom a grepolisban. A Beta világban, 6 várost sikerült szereznem, és a "Szövetségnév 2"-ben fórum moderátori rangot kaptam. Végül itt abbahagytam a játékot, mert idővel kapcsolatos problémáim voltak.

Emellett a Delta világban is sikeres voltam. Kulcsembere voltam a "Szövetségnév 3"-nak a "Szövetségnév 4" ellen a 45-ös tenger háborújában. Sikerrel zártunk a végén, és személyi sikerként én lettem a 8. helyezett a tengeren.

Úgy érzem, hogy fontos szereplő lehetek a szövetségedben, segíthetek a kommunikációban, és a stratégiában. Úgy érzem, a szövetséged tökéletes volna számomra.

Ha szeretnél velem beszélgetni, a skype nevem "Játékosnév 1".

Köszönettel
"Játékosnév 1""

* A levélben szereplő szövetség, és játékos nevek kitaláltak (Kivétel: Osl112). :D
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

DeletedUser9344

Vendég
Ez egyszerűen tökéletes. Egy nagyszerű jelentkezés. Mindamellett, mielőtt elfogadod, végezz egy nagyon rövidke kutatást a külső eszközökkel, például a grepostatssal. Ha minden kritériumot teljesít, fogadd el a jelentkezését.

Túl szépnek tűnik az ajánlat, hogy igaz legyen? Néhány esetben jó, ha előbb beszélgetsz vele, és csak azután veszed be. Ha beszélgetsz vele, lehet, hogy látni fogod, tényleg csatlakozni akar, vagy csak kémkedni. Ahogy a szövetséged egyre erősödik, a kémek be akarnak majd férkőzni a szövetségbe, hogy annyi információt szerezzenek, amennyit csak tudnak. Ha az ajánlat túl szép, hogy igaz legyen, előfordulhat, hogy a jelentkező kém.

Egy másik út, ahogyan észreveheted a kémeket, ha hirtelen, minden ok nélkül át akar jönni egy TOP szövetségből a tiédbe. Mindig legyél némileg kételkedő, ha egy játékos szövetséget vált, bár az esetek 95%-ában őszintén csatlakozni szeretnének a szövetségedhez.

Ha kapsz egy jelentkezést, amit nem tartasz elfogadhatónak, el kell utasítanod. Hagyhatnád is, de ha így teszel, a játékos folyamatosan várni fogja a választ.

A vezetőknek barátságosnak kell lennie, és megközelíthetőknek, de erősnek is. Meg kell értened milyen a hatalom, hogy vezető lehess, és nem szabad megtörnöd a nyomás alatt. Látni fogod, rengeteg alkalommal lesz ezekre a tulajdonságokra szükséged.

Ha elutasítasz egy jelentkezést, küldj egy udvarias levelet. Ha a játékos panaszkodik miatta, az mutatja az éretlenségét, és így, eggyel több okod lesz, hogy ne akard a szövetségedben tudni. Ha egy durva levéllel utasítod vissza, akkor jogosan bosszanthatja fel magát rajta. Azt tanácsolom, légy erős, de ne durva. Mindig figyelj a nyelvtanra is.

Tehát, ez a toborzás. Az elején kutatgatnod kell játékosok után, ám a későbbiekben a jelentkezések özönleni fognak, ha megalapoztad a szövetség hírnevét. Ne fogadd el az összeset (hacsak nem akarod, és remélem, hogy nem), hanem kutass minden egyes játékos után, és ellenőrizd a múltjukat. Talán néhányuknak rejtett múltja van - nem tudhatod, csak ha kutatsz utánuk.

[04] Diplomácia

Először is, a diplomácia nem egy út, amivel önmagában nyerhetsz a Grepolisban. Látni fogod, ha mindenkivel konföderációt kötsz, hogy ha egy konföderációs szövetségetek kapcsolata megromlik egy másikéval, akkor ti is szétestek, vagy háborúba kerültök. Ezért konföderációkat, és MNT-ket kötni nem mindig hasznos, akadályozhatják a szövetségedet. Mindamellett, ha a megfelelő szövetséggel/szövetségekkel kötöd, egy konföderáció rengeteget segíthet. Így, mindig óvatosan kell kiválasztanod őket. Ebben a részben bemutatok 4 különböző diplomáciai kapcsolatot más szövetségekkel, és elmondom, mikor hasznosak, és mikor nem.

[04a] Konföderációk

Sok dolgot kell figyelembe venned, mikor konföderációt akarsz kötni egy szövetséggel. Többek közt az elhelyezkedést, a kommunikációt, és, hogy mit gondolnak a tagok. Ha helytelenül döntesz, akár el is pusztíthatod vele a szövetségedet. Tehát, kezdjük el.

Az elhelyezkedés egy kulcsfontosságú dolog. Ha nagyon közel vagytok a konföderációs partnerhez, többet tudtok segíteni egymásnak, ám kevesebb helyetek lesz terjeszkedni. Viszont, ha egy konföderációs partner túl messze van, nem tudtok segíteni egymásnak, de bőven lesz helyetek. Tartsd ezt észben, mikor konföderációt kötsz.

Gondolj a jövőre. Jó lehet, ha olyan konföderációs partneretek van, akik a szomszéd tengeren helyezkednek el, kivéve persze, ha a jövőben arra akartok terjeszkedni; akkor rossz ötlet. Végül lassítani fogjátok egymást, mivel túl sokat kell majd célpontok után kutatni...

A kommunikáció egy másik fontos dolog. Mindig beszéljetek. Ha nem teszitek, akkor a szövetségetek közti kapcsolat egyre gyengébb lesz, majd még gyengébb, míg végül darabokra hull. A kommunikáció hiánya halálos lehet a szövetségekre is, ha mindkét szövetség egy-egy tagja ugyanazt a várost akarja, ám nem használják a fenntartást, és nem beszélik meg, hogy foglalnak, akkor elkezdik öldökölni egymást a városban, akár háborút is kirobbantva ezzel.

Jó ötlet ezért például közös fórumot nyitni, akár kettőt is, melyben mindkét szövetség jelen van, így a két oldal keveredhet egymással, és barátokká válhatnak, szorosabbá téve ezzel a köteléket. Egy másik lehetőség csinálni egy közös chatszobát, ahol mindkét szövetség jelen van. (Erre a feladatra a Skype az ajánlott.)

A konföderációs partnereknek egymás tényleges szövetségeseinek kell lennie, és bízniuk kell egymásban. A vezetők gyakran kötnek konföderációt, ám mikor kérés merül fel az egyik oldalról, a másik szövetség nem tesz semmit. Egy olyan konföderációt akarsz, ahol a te szövetséged segíti őket, és az ő szövetségük segít titeket. Ahol bizonyos mennyiségű tisztelet, és hűség a másikkal szemben. Az emberek túl gyakran kötnek konföderációt, de túl ritkán segítenek egymásnak.

Ne köss túl sok konföderációt! 1 elég, 2 csak bizonyos esetekben. Ha túl sok konföderációs partneretek van, az komolyan akadályozza a terjeszkedést, és végül szembe kell néznetek egymással, nem lesz más út. A túl sok konföderáció lelassít.

És, ha úgy döntesz, nincs szükséged többé egy konföderációra, és felbontod, el fognak ítélni. Úgy fog tűnni, hátbaszúrtad őket, és ez rontja a híredet. Nehéz lesz új kapcsolatokat találnod. Azt fogják gondolni, nem tisztelsz más szövetségeket.

Tartsd észben ezeket, mikor konföderációt kötsz. Egy utolsó dolog, hogy hogyan ajánld fel a konföderációt szövetségeknek. Ne köss egyből konföderációt. Csak akkor tedd meg, mikor úgy érzed, tisztelitek egymást, és bíztok egymásban. Beszélj hosszan a vezetővel különböző témákról, például egymás szövetségéről, és, hogy merre akartok terjeszkedni. Bízz meg benne teljesen, mielőtt konföderációba léptek.

A jó ajánlatok nem csapnak egyből a dolgok közepébe, fokozatosan vannak tálalva. Ha egyszerre megszületik az ajánlat, az nem hasznos, bár az jó, hogy elmondják mit szeretnének, és kimutatják az érdeklődésüket. Akárhogyis, ha valaki egyből ajánlatot küld, és te egyből el is fogadod, az soha nem fog működni.

[04b]MNT (Meg Nem Támadás)

Hadd térjek a lényegre - én utálom az MNT-ket. Legyünk őszinték, nem sokat segítenek. Az egyetlen dolog, amire használhatóak, az a tűzszünet, így nem kell tartanotok egymás támadásaitól (persze, ha megbíztok a másik félben...). Csak a háború elkerülésére kellen használni, ha nem álltok készen rá.

Szóval, ha így abbahagyják a támadásotokat, miért is ne köss MNT-t? A terjeszkedés a fő probléma, megint. Ha nem támadhatod, és hódíthatod a környező erős játékosokat, akkor hogy máshogy terjeszkednél?

Az MNT-k mindig ideiglenesek. Könnyen feltörhetőek, és semennyi, vagy nagyon kevés összeköttetés van csak a két fél között. Ezért, soha ne bízz egy MNT-ben. Mindig légy készen arra, hogy mi lesz, ha az MNT felbomlik, mivel, ha nem teszed, te és az embereid halottak vagytok.

Ne mindig használj MNT-ket, hogy abbahagyják a támadásotokat, vagy tűzszünet legyen. Ezzel gyengének tüntetnéd fel a szövetségedet. Próbáld meg kivégezni az ellenfelet.

Végül, az ajánlatok. Nem szabadna MNT-t ajánlanod, hacsak nincs rá szükséged. Abban az esetben viszont, követve az előző szabályokat, írj egy jól megírt levelet a feltételekkel, amiket szeretnél. Készülj fel, lehet, hogy tárgyalnod kell. Mindig legyen pontos a nyelvtanod, és a helyesírásod, és légy udvarias. Ha elfogadják, örülhetsz! Mindamellett emlékezz, hogy ez nem garantál semmit, mindig állj készen a legrosszabbra.

Tényleg gondold át a válaszod, mikor kapsz egy MNT ajánlatot. Tényleg szükségetek van rá? Segíteni fog titeket? Te döntesz, de mindig emlékezz ezekre a tényekre.

[04c] Olvadás

Az olvadás az, mikor a szövetséged egyesül egy másikkal, hogy egy nagyobb (és ha minden jól megy, erősebb) szövetség jöjjön létre. A szövetségek ritkán olvadnak, és a folyamat soha nem egyszerű.

Azt ajánlom, csak akkor olvadjatok valakivel, ha a szövetségetek hosszabb ideig konföderációban állt a másik féllel, és mindketten maximálisan bíztok egymásban. Akkor dönthetsz úgy, hogy összeolvadtok egy nagyobb, erősebb szövetségbe.
Csak ne felejtsd el a szabályokat a konföderáció részből, azok itt is érvényesek.

[04d] Koalíció** (Bővítés, mely az eredeti műben nem szerepel)

Ezeket rengetegszer látni. Általában egy világ késői szakaszában, a Világcsodák korához közeledve jönnek létre kisebb klánok által, az első szövetség legyőzésére, mely általában ilyenkor már nagyon elhúz a többitől. Azonban, mint márolvastad, a diplomácia egy védekezési eszköz, a harc elkerülésére, nem arra való, hogy több szövetséggel közösen próbálj támadni.
Általában a koalíciók nem járnak sikerrel. Az első szövetség, az ellenfél, általában egyenként vadássza le a tag szövetségeket, anélkül, hogy azok nagyobb károkat okoznának neki. Így a városaik elvesztésével csak tovább erősítik az első szövetséget. Természetesen akadnak kivételek, de nem nagy számmal.
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

DeletedUser9344

Vendég
[05] Belső kommunikáció

Két fő módja van a szövetségen belüli kommunikációnak, a fórum, és a chat. De először is egy pár szót írnék a kommunikáció fontosságáról.

A szövetség tagjai közti kommunikáció valószínűleg a legalapvetőb dolog a Grepolisban. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a Grepolist a szövetségek teszik jellegzetessé. Kommunikáció nélkül, a szövetségednek nem lesz lehetősége túlélni. Ha a tagok nem tudják, mi történik a szövetségben, egyenként eltűnnek, és az egéyz szövetség darabjaira esik.

Mindamellett, ha a szövetségedben jó a kommunikáció, ennek pont az ellentéte fog megtörténni. Kapcsolatok épülnek a szövetségben, és a végére rengeteg barátot szerzel. Szorosabb lesz az összetartás, sőt, egy emberként tudtok dolgozni.

Szóval, mit kéne megpróbálnod elérni? Egyfajta felelősséget kell vállalnod. A tagoknak is felelősnek kell lennie, és olvasniuk kell a fórumot, ahogyan a chatre is be kell lépniük. Ha nem teszik, nem értesülnek dogokról, és elszakadnak a szövetségtől. Nem lesznek hasznosak a szövetség számára, és nem fognak segítséget nyújtani másoknak. Akivel ez a helyzet, azt nemérdemes megtartani. A szövetségekben, amikben játszottam, a vezetők nem rúgták ki a játékosokat, akik nem teljesítettek jól a játékban, de akik nem kommunikáltak, azokat igen. Kommunikáció nélkül, az egész szövetség összeomlik.

Vezetőként fenn kell tartanod a kommunikációt, jelen kell lenned a chaten, és a fórumon, mindent frissítened kell, és figyelned, hogy rendben zajlik-e minden. Ha nem látsz embereket a fórumon, vagy a chaten, nézz utána miért! Ösztönöznöd kell a tagokat a kommunikációra egymás közt, másképp minden megbukik.

Ahogy már mondtam, két fontos módja van a kommunikációnak a szövetségben, a fórum, és a chat. Ha jól vannak elkészítve/használva, tehát, ha vitamentesek, és barátságosak, akkor a tagok beszélgetni fognak egymással. Ha minden jól megy, mindenkinek tudnia kellene mi történik. Nézzünk egy pár tippet a dolgok pontos, és sikeres beállításához.

[05a] Chat

A chat viszonylag új a grepolisban, és elég sok probléma akad vele. Még a készítők is azt ajánlják, hogy használjátok inkább a Skype-ot, vagy a Chatzyt. Próbálják fejleszteni a chat-et, de elég nagy hiányosságok vannak... Mindenesetre ez a leírás a játékbeli chattel fog foglalkozni.

A chat kulcsfontosságú a szövetség növekedésében. A tagok jobban megismerik egymást chatelés közben. A beszélgetés másokkal, ez tartja össze a szövetséget.

Légy benne biztos, hogy mindenki tud a chatről, és rendszeresen emlékeztesd őket, hogy használják. Te is használd, ismerkedj meg a tagokkal, barátkozz. Ha mindenki használja a chatet, és beszél másokkal, a szövetség jól fog működni. Légy biztos benne, hogy mindenki be van vonva a chatbe. Elvégre, mind egy csapat vagytok.

Egy probléma a chattel, hogy nem láthatod, mindenki használja-e. Nincs rá mód, hogy a nap 24 órájában ébren légy, és játssz, hogy láthasd, mindenki használja-e a chatet. Ha mégis meg tudod tenni, akkor te vagy Superman. Ez a chat egyik hátránya.

Egy másik az, hogy ha fontos dolgokról, amikről mindenkinek tudnia kéne, a chaten beszéltek, akkor nem mindenki lesz éppen online, így többen lemaradnak fontos ügyekről. Erre is tökéletes a fórum, hogy megoszthassátok a chaten elhangzott fontosabb dolgokat. A tagokat is kérd meg, hogy fontos ötleteiket inkább a fórumon osszák meg, hiszen te sem lehetsz mindig elérhető.
Emlékezz a chatre, mivel a tagok lehet, hogy szeretnének veled személyesen beszélni, ahelyett, hogy várják a választ a levelükre.

Végül, ahogy már korábban is mondtam, a diplomáciánál, a konföderációs partnerekkel is chateljetek, maradjatok kapcsolatban. (A játékbeli chaten ez nem lehetséges.)

[05b] Fórum

A fórum a szövetség "üzenőfala". Légy benne biztos, hogy az egész szövetség tudja, mi zajlik a fórumon, és, hogy naprakészek a szövetségi ügyekből. A tagoknak mindig tudnia kell, mi történik a fórumon. Ösztönözd őket, hogy teljes mértékben használják.

Először is, a fórum mindig legyen barátságos, és elérhető. Ha barátságtalan, akkor át kell gondolnod a megtisztítását. A belső fórumnak mindig kedvesnek kell lennie, és mindenkinek szólnod kell, hogy rendszeresen olvassa a fórumot. Legyen a fórum hívogató, és segítő!

Másodszor, tartsd tisztán. A grepolis belső fóruma nem túl jó sok fórumszál kezelésére, így csak annyit készíts, amennyi tényleg szükséges. Ahhoz, hogy a fórum átlátható legyen, külön fórumfülek kellenek. Ha nem osztod fel a fórumot ilyen módon, akkor rendetlen, és taszító lesz. Nem akarhatsz túl sok fórumfület sem, hiszen úgy túl bonyolult lenne rálelni az információra, de túl keveset sem, hiszen értelmezhetetlen lenne minden. Mindenképpen annyi fül kell, amennyire szükség van egy tiszta fórumhoz. Alább felsoroltam néhány lehetőséget, amit használni akarhatsz, és, hogy mire valók.

Hirdetmények - A hirdetmények rész értelemszerűen az a hely, ahol a vezetői bejelentések történnek. Ide írják az újdnoságokat, a kinevezéseket, stb.
Javaslom, minden bejelentés után adj egy időkeretet a tagoknak (24 óra ajánlott), ami alatt jelezniük kell, hogy elolvasták. A határidő leteltével zárd le a témát, és aki nem jelzett, hogy olvasta, az inaktív. (Természetesen a szabadságon lévőket vedd figyelembe!)

Hírek - Itt a tagok beszélgethetnek a vezetői bejelentésekről, a Hirdetmények témából.

Közös támadás - A tagok csoportosulhatnak néhányan, hogy közös támadást indítsanak valaki ellen. Ebben a fórumban, ezt beszélhetik meg. (Felmerülhet a kémek veszélye, titkos adatokat nem szabad megadni.)

Segítség - Ha valakinek segítségre van szüksége, akkor itt jelezheti, és adhatja meg a támadás adatait. Az embereknek muszáj olvasnia ezt a fórumot, különben a szövetségnek vége. (Felmerülhet a kémek veszélye, titkos adatokat nem szabad megadni.)

Jelentések - Általában csak háború alatt szoktam használni. Az ellenséges szövetség minden tagjának nyitunk egy külön fórumszálat, és oda mehetnek a kémjelentések, támadások, na és a foglalást is lehet közösen tervezni.

Foglalás bejelentő - A fenntartás funkcióval valójában feleslegessé vált, de néhányan még használják. Mielőtt nekiállnál foglalni egy várost, itt jelezheted, hogy foglalod, így a társaid tudni fogják, hogy nem szabad támadniuk.

Tanuló - Leírások, kérdések, ha valaki bizonytalan valamilyen témában.

Off-Topic, vagy Móka - Spam rész, barátkozni, kapcsolatokat építeni ez a megfelelő hely. Beszélgetés, viccek, fórum játékok, bemutatkozás, ötletek...

Tenger xy (külön fórumfül minden tengernek) - Ha a szövetség több tengeren is jelen van, érdemes mindegyiknek külön fórumfület nyitni, ahol megbeszélhetik az ügyeket, közelebbiektől tudnak segítséget kérni, stb.

Közös fórum - Amennyiben vannak konföderációs partneretek, szükség lesz rá. Ha több van, akkor mindegyiknek külön fórumfül kell, hiszen, nem biztos, hogy szívlelik egymást...

Arhívum - Ha valami régire újból szükség lesz...

Vezetőségi - Egyértelmű. Csak a tanácstagok számára, megbeszélések.

Emlékezz, ne használj túl sok fórumfület, de túl keveset se!

Néhány fórum ezek közül megköveteli, hogy adj egy leírást a használatához, hogy tiszta maradhasson, és a használata egyszerű legyen. Így a posztokból mindig kivehető lesz, mit is akar a kiírója. Amikor ilyen leírást írsz, ne bonyolítsd túl. Legyen könnyen megjegyezhető. És mindig kérd a tagok véleményét, ötleteit, hogy igazságosnak érezzék a dolgot.

Ahol azt írtam, a kémek veszélye fenn áll, ott nagy esély van titkos adatok kiadására. Lehet, hogy más szövetségek kémeket juttattak a szövetségetekbe, így soha nme szabad megadni a fórumon, nyilvánosan, hogy mennyi egység van a városaidban, a saját egységeidet a jelentésekben is rejtsd el! (Persze, logikusan, ha mondjuk támadtál, és a támadóid mind elpusztultak, akkor akár mutathatod is, információ nem nagyon fog kiderülni belőle...) Így, támogatásnál sem szabad odaírni, mit küldtél, hiszen a kémek ezt is jelenthetik, az ellenfél pedig felkészülhet rá...

Ha nem ragaszkodsz a toborzási alapelveidhez, kémek juthatnak be a szövetségbe, vagy a megbízhatatlan tagok kiadhatnak információkat. Ha megtudod, ki az, egyszerűen rúgd ki. Közöld az embereiddel, hogy az egységeik számát ne adják ki, mindig számítsanak arra, hogy valaki kémkedik. Ha mégis kiírják, akkor a kém elárulhatja más szövetségeknek, mire számítsanak, ezzel akár sikeressé téve a védést/foglalást. A szövetségi fórum mindenki által látható részén titkos adatokat soha nem szabad megadni! Ha egy tagnak tényleg tudnia kell egy másik egységeinek számát, intézzék levélben.

Mivel a fórum a szövetség üzenőfala, döntő, hogy mindenkinek olvasnia kell. Ha nem, a szövetség szétesik. Szerencsére, nem úgy, mint a chatnél, itt tudod figyelni a tagok aktívságát. Figyelmeztesd az embereket, hogy nemsokára egy aktivitás teszt lesz, és később, azon a héten, ossz meg egy témát "Aktivitás teszt" néven. Adj az embereknek egy bizonyos időt (itt is a 24 óra az ajánlott), hogy válaszolhassanak. (Itt vagyok, vagy valami ilyesmit.) Amikor az idő lejár, írd össze a tagok listáját. Pipáld ki azokat, akik válaszoltak, és marad egy listád azokról, akik nem nézték a fórumot az alatt az idő alatt, amit megszabtál. Attól függően, milyen szigorú vagy, adj nekik mé egy lehetőséget, vagy szabadulj meg tőlük, bár ez esetben légy benne biztos, hogy nem volt-e valami különleges okuk nem nézni a fórumot...
 

DeletedUser9344

Vendég
[06] Tagok

Vannak tagjaid, igen. De van egy csokornyi dolog velük kapcsolatban, amit meg kell tenned.

Először is, tanuld meg: a tagok nem robotok. Nem kell engedelmeskedniük minden parancsodnak, saját gondolataik, és érzéseik vannak. És ha nem bíznak benned, nem fognak hallgatni rád. Szükséged van a tiszteletükre.

Többféle módon is megszerezheted a tiszteletüket, és a bizalmukat. Először is, hallgasd meg a tagok ötleteit. Ha meghallgatod őket, nő a hűségük, és bizalmuk irántad. Azt fogják hinni, hogy mindent jól csinálsz.

Támogatni a tagokat, és segíteni őket, minden vezetőnek kötelező. Hogy várhatnád, hogy mások segítsenek, ha te nem teszed? Azzal, hogy segítesz, szintén növeled a beléd vetett bizalmukat. Azt fogják gondolni, hogy mindenkin segítesz, mikor szüksége van rá.

Egy másik út, a bizalom növelésére, a hűségére pedig még jobban, a chat. Nem igényel nagy erőfeszítést, de ha beszélgetsz velük (akár csak alkalmanként), az nagyon emeli a véleményüket rólad. Lehet, hogy nem tűnik soknak, de később nekiállsz kapcsolatokat létrehozni magad, és az embereid között. Csak ne felejtsd el, hogy a tagok, akikkel kapcsolatban állsz, mindig tiszteletteljesebbek, hűségesebbek, és megbízhatóbbak lesznek, mint azok, akikkel nem.

Ha egyszer eléted, hogy tiszteljenek, nem vagy messze attól, hogy nagyszerű vezetővé válj. Mindamellett, mindig emlékezz, kik is a tagok. Úgy értem, tudd, hogy tapasztaltak-e, vagy újak. Ha ezt tudod, alkalmazkodhatsz hozzájuk.

Például, próbáld tanítgatni az újoncokat egy kicsit, míg az elit, tapasztalt játékosoknak nincs szükségük annyi gondoskodásra...
Emlékezz, mindig legyen meg köztetek a tisztelet.


[07] Vezetőség

Te vagy a vezető. De ahogy láthatod, ennyi feladat elég sok egy embernek. Mindenképpen érdemes lenne kinevezni magad mellé még vezetőket, toborzókat, diplomatákat, tanácstagokat, stb.

Ez nagyban azon függ, hogy mennyi időt tudsz a játékra szánni, és hogy mennyire bízol vezetői képességeidben. Ha bőségesen van időd, vagy mindent irányítani szeretnél, akkor elég, ha egy-két embert kinevezel diplomatának/toborzónak. Azokat válaszd ki, akik a legjobban bíznak benned, és akikben te a legjobban bízol.

Ha viszont csak korlátozott időt tudsz a játékkal tölteni, vagy bizonytalan vagy a vezetőség néhány részével, akkor felvehetsz magad mellé egy két vezetőt. Senki sem tökéletes, még te sem. Mindenkinek vannak erősségei, és gyengeségei. Próbálj meg olyan embert/embereket választani, akiknek van tapasztalata azokon a területeken, amikben te kevésbé vagy jó. Ha így teszel, erősíted a szövetséget, és növeled a hatékonyságot.

Ha úgy érzed, itt az ideje felállítani egy tanácsot, írd fel az erősségeid, és a gyengeségeid. Ha jó vagy a toborzásban, de gyenge a fórum moderálásában, és a koordinációban, akkor írd fel ezt. Töltsd be olyanokkal ezeket a pozíciókat, akik szakértők a témákban. Nézz körül a szövetségben ilyen szakértőkért. Kérdezz meg embereket, van-e tapasztalatuk a témában.

Akárhogyis, mindig gondolkozz, mielőtt előléptetsz valakit.

Először is, mennyire új a tag? Bár, előfordulhat, hogy az újabb tagok jók lennének a feladatra, de arra kell koncentrálnod, hogy tapasztalt tagokkal töltesd be ezen pozíciókat.

Másodszor, végeztél kutatást a játékos után? Próbálj utána nézni, töltötte-e be valaha azt a posztot a tag, és ha igen, mennyire jól. Nézz utána, milyen szövetség volt, hogy működött, mik voltak az irányelveik. Próbálj meg beszélni a vezetőjükkel is, derítsd ki a játékos múltját.

Harmadszor, milyen aktív a játékos? Ha előléptetsz egy inaktív tagot, nem fogja hatékonyan, eredményesen végezni a munkáját. Sokat kell majd rá várnod.

Végül, de nem utolsó sorban, mekkora hatalommal rendelkezik, és mennyire felelősségteljesen fogja azt használni? Ez még mindig messze van a legfontosabb kérdéstől, mivel ezt a hatalmat akár ellened is felhasználhatja. Réges régen, egy kezdő (bár az elsők közt lévő) szövetség túl korán előléptetett egy tagot vezetőnek, anélkül, hogy gondolkoztak volna, és nem sokkal utána, már késő volt. Ha túl gyorsan kinevezel valakit, aki nem bízik benned, vagy nem tisztel, akár még a szövetséget is felbonthatja az új hatalmával. Így, kulcsfontosságú, hogy tudd, mennyire bíznak meg benned. Mennyit beszéltek? Ha végignézel a fórumon, vagy a chaten, meg tudod válaszolni. Én ezért inkább a hozzám közel állókat teszem meg vezetővé.

Keress ilyen játékosokat a szövetségedben. Az is fontos, hogy oszd meg a fórumon, ha új toborzót, diplomatát, stb.-t keresel, hogy lásd, milyen érdeklődést vált ki.

[07a] Előléptetni

Miután előléptetted azokat akiket akartál, ezzel hatalmat adva nekik, képezned kell őket. Hülyén hangzik, mivel akik már régebben is végezték ezt a munkát, tudni fogják mit kell tenni, de az alatt, hogy képezd őket, úgy értem mondd el nekik a kritériumaidat, az irányelveidet... Küldd el nekik levélben, hogy milyen szigorúak a feltételek jelenleg, és mit kell tenniük a játékosoknak/szövetségeknek, ha el akarnak érni valamit...
Adj nekik egy limitet. TArtsd őket mindig naprakészen. Ha csökkenek a kritériumok, vagy megváltozik valami, ne felejtsd el értesíteni őket.

Szükséged lesz rá, hogy rendzseresen jelentsétek egymásnak a történéseket a többi vezetővel. Nekik pedig sokszor a te döntésedre lesz szükséged. Emiatt, a kommunikációnak jónak, és gyakorinak kell lennie köztetek. Azt ajánlom, csinálj egy fórumot erre a célra, ahol megtudhatod a többi vezető gondolatait a fontos ügyekben. Ne felejtsd el rejtetté tenni, csak a tanácstagoknak legyen látható.

Emellett ajánlom a chatet. A vezetőknek gyakran kell sürgősen beszélniük egymással, szóval azt ajánlom, készíts egy Skype chatszobát, és ha valami történik, azonnal tudtok beszélni. Ettől nő a hűség, és a bizalom is egymás iránt.

Ha egy vezető inaktív lesz, pótolnod kell, vagy szót kell váltanod vele. Ugyanez a helyzet, ha úgy érzed, nem olyan eredményes, mint amilyennek lennie kellene. Csak beszélj vele. Hiszen azért vetted fel őket vezetőnek, mert azt gondoltad, hatékonyak lesznek.

Akárhogyis, megismétlem magam. Tisztelned kell a többi vezetőt, és neked is tisztelned kell őket. Ha nem így van, akkor katasztrófa fog bekövetkezni.

[08] Nyilvános kép

A nyilvános kép rólad elég fontos. Nem ítélhetsz meg egy könyvet a borítója alapján, de sokan mégis megteszik. Ha a nyilvános kép nem bizalomgerjesztő, akkor az emberek nem akarnak majd csatlakozni, vagy konföderációt kötni. Ha viszont a nyilvános képed jó, akkor az emberek özönleni fognak a szövetségbe, és te leszel a téma a fórumokon.
 

DeletedUser9344

Vendég
[08a] Profil

Amikor valaki megtekint egy szövetséget, akkor az első amit lát, az a profil. Így, a profilnak egy jó képet kell adnia a szövetségről. Ez tartalmaz egy megfelelő címerképet, és érthető szöveget. Menjünk végig azokon a dolgokon, amit bele kéne foglalnod, és amit inkább kerülnöd kéne.

Először is, egy alapvető dolog. Soha ne tegyél ASCII kardokat a profilba.
Sok elit, jó játékos, amint meglát egy ilyet a profilban, egyből azt gondolja: nem. Ha ASCII kardokat teszel a profilba, kezdőnek fogsz tűnni. Ne idegesítsd az embereket. Ugyanez a helyzet minden ASCII képpel, például lovagokkal, halálfejekkel, keresztbe tett csontokkal. Hihetetlenül kezdő dolgok.

A másik hiba, amit rengeteg szövetségnél vehetünk észre a grepolisban, amikor ki vannak írva a konföderációs partnerek az első oldalra. Miért? Óriási hülyeség. A konföderációk, és az MNT-k két szövetség között köttetnek, és csak rájuk tartozik. Azért jönnek létre, hogy segítsétek egymást, vagy éppen ne támadjátok egymást, de nem azért, hogy mindenkinek megmutassátok...

És jöjjenek azok, amiket viszont meg kéne tenni... Van néhány dolog. Legyél benne biztos, hogy a jó neveket adtad meg annál a résznél, hogy kinél jelentkezzenek, avagy diplomáciai ügyekben kit keressenek. Így a megfelelő levél, a megfelelő emberhez lesz küldve, és nem gondolja meg magát a jelentkezni vágyó, mert nincs feltüntetve, kinél kell jelentkezni.

Legyen rövid, és egyszerű. A durva valóság az, hogy sokan nem akarnak elolvasni hosszú szövegeket. Ha rövidre fogod, több lesz az érdeklődés, mintha egy óriási szövegkorpuszt írnál. (Mint amilyen ez a leírás.)

Legyen pontos a nyelvtan. Minél pontosabb, annál kevésbé nézel ki kezdőnek. Ugyanez a helyzet a helyesírással is. Ha rosszul vannak írva a szavak, az emberek azt fogják gondolni kezdő, komolytalan és túl fiatal vagy. És higgy nekem, nem akarod, hogy ezt gondolják.

A profilban legyen egy címerkép. Talán hülyeségnek tűnhet az "egy kép felér ezer szóval" mondás, de a jelen esetben tényleg igaz. Ha jó képet választasz, az figyelemfelkeltő leszt, és hatást gyakorol az emberekre. Azt tanácsolom, szerezz be egy képszerkesztő programot, hogy egy jó címert készíthess, vagy keress egy játékost, aki ért a dologhoz, és kérd meg őt. Még annyit hozzáfűznék: A címer legyen a profillal összefüggő témájú.

[08b] Külső fórum

A külső fórumokon gyakran kritizálják, tárgyalják ki a szövetségeket. Ez a fő helye a világ ügyeiről szóló beszélgetéseknek. Ha szeretnél elismert lenni a közösség által, akkor itt megteheted. Ha pedig szeretnél mélyebbre ásni a játékban, elolvasni az új híreket, vagy leírásokat, szintén a tökéletes helyen jársz.

Lehet, hogy a szövetséged tagjai már jelen vannak a fórumon. Először is jelezd nekik, hogy ők a szövetséget képviselik a fórumon, ahogyan te is. Ne legyetek idióták, cselekedjetek felelősségteljesen, és a nyelvtanról se feledkezzetek meg. Ha ezeket követitek, az emberek jó véleménnyel lesznek rólatok. Alább található pár tipp, amit ajánlott követni a fórumon.

Először is, szerezz "hírnevet". (Nem a konkrét jelentésében. Ez egy funkciót takar, melyet angolul +reputation-nak neveznek. Azon országok grepolis fórumain működik, ahol az aktív tagok, a témák, és a hozzászólások száma elér bizonyos feltételeket. Sajnos Magyarországon kevesen használják a fórumot, így a szolgáltatás nálunk nem elérhető...) Ossz meg értelmes, építő posztokat a világod fórumán, így szerezhetsz néhány +hírnevet (angolul a +rep, avagy a rep+ rövidítést használják, magyarul nincs hivatalos megfelelője).

Mindamellett soha ne hozz létre új témát csak a szövetséged miatt. Ezek a "Mi vagyunk Narnia Lovagjai, és uralni fogjuk a világot" posztok annyira kezdőt sejtetnek, és a fürumfelhasználók előbb-utóbb megutálnak ezekért. Ha mégis megteszed, egy célpontot tűzöl a fejedre. Persze, ha valami nagy híretek van (pl. háború egy TOP10 szövetséggel), azt közölheted másokkal. Esetleg késíthetsz egy PnP-t ezzel kapcsolatban.

[08c] PnP (Politics and Propaganda, ami magyarul Politika és Propaganda, esetleg szólíthanánk PéP-nek... Kérem véleményeteket, és ha tetszik, mindenhol átírom erre. :) )

Ha szeretnéd növelni a hírnevedet, készíthetsz PnP-t (vagy ha magyarul jobban tetszik, PéPet :) ). Akár megnyerhetsz vele egy háborút, ha jól csinálod. A propagandát arra használjuk, hogy befolyásoljuk az embereket. El akarjuk érni, hogy a véleményük egyezzen a miénkkel.

Fontos, hogy ha PnP-t írsz, jó legyen. Ha jól csinálod, előnyökhöz juttathat, kezdve attól, hogy a szövetséged vonzóbb lesz, akár a háború megnyeréséig is! Ha viszont elrontod, szörnyű dolgok történhetnek.

Kezdjük a "Miért használjunk PnP-t?" kérdéssel. Ezzel akár háborút nyerhetsz. Nyilvánosan nevetségessé tehetsz vele szövetségeket, amik akár meg is szűnhetnek emiatt.

Folytassuk a "Lehet ennek veszélye?" kérdéssel. Igen. Ha helytelenül használod, vagy nem tudsz bizonyítékot felmutatni, szétszednek. Ugyaez a helyzet, ha a PnP-dben csak kiskapuk, szókiforgatások vannak. Néhány szellemes ember dühösen fog gúnyolodni rajtad.

Szóval, jó PnP-t kell csinálni. Ez majdnem művészet, őszintének lenni, és ennyi időt rászánni. Sok minden függ attól is, hogy milyen PnP-t akarsz csinálni. Egy háború kirobbantásáról szól, vagy az ellenség egy titkát adja ki. Fontos dolog megtanulni PnP-t írni. (Magyarországon nem annyira, az első még egy hónapja sincs, hogy elkészült.)

Tehát, mondjuk, hogy az ellenség egy titkát szeretnéd kiadni. Először is bizonyítékot kell gyűjtened. Ez jelent különféle leveleket, avagy belső fórumtémákat is. (Az ellenség fórumából, természetesen.) Készíts képernyőképet mindegyikről. Ha pedig más forrásból szerezted az információt, légy biztos benne, hogy megbízható, és közöld az emberekkel is, hogy megbízható forrásból tudod.

Most pedig, meg kell írnod az ellenség titkáról szóló posztot. Csak emlékezz, a közönség szórakoztató hangnemet szeretne, nem politikai zsargont (habár néhányszor szükség van rá).

Írj határozottan, keményen, de adj hozzá egy kis komédiát. Ne adj hozzá túlságosan sok vicces képet, de ha valami tényleg odaillik, használd. Emellett (tudom, túl sokat hangsúlyozom, de tényleg fontos...) légy benne biztos, hogy a helyesírásod és nyelvtanod tökéletes. Ha nem, komolytalannak fogsz tűnni, és az írásodat sem veszik majd komolyan.

Mindamellett nem mindig jó eltúlozni a viccet. Az érved legyen erős, jól felépített, ne pedig vicces, de haszontalan. Legyen célja a PnP-dnek. És bizonyíts mindent, ha nem teszed, az egész darabokra hullik.

Amikor készen vagy, ne felejtsd el ellenőrizni, ahogyan a szövetséged néhány tagjával is ellenőrizhesd. Több ember könnyebben észreveszi a hibákat. Ugyanez a helyzet, ha valaki ellened/ellenetek ír egy PnP-t. Ha egy rész hibás, a többit is azzá teszi. Amikor teljesen biztos vagy benne, hogy kész vagy, oszd meg.

Ha háborút jelentesz be, sem adhatsz csak egy egyszerű szöveget. Adj hozzá képeket, ha azok szórakoztatóvá teszik. A célnak pedig egyértelműnek kell lennie. Miért háborúztok?

[09] Ellenfelek és Háborúk

Egyértelműen lesznek ellenségedid a Grepolisban. És elkerülhetetlen, hogy háborúzz... hogy máshogy uralnátok a világot?

Több módon szerezhettek ellenfeleket. A vitatkozástól a farmoláson át a komolyabb nézeteltérésekig. Az ellenfelek próbálnak majd szabotálni, és elpusztítani titeket.

Az első tanács, hogy mindig állj készen. Soha ne dőlj hátra, mert a grepolisban a háború bármikor bekövetkezhet. Ha nem állsz készen, sarokba szóítanak, amint elkezdődik a háború. Légy benne biztos, hogy az embereidnek van serege, és jó rendszeresen tudni, hogy mekkora védősereggel/támadósereggel rendelkeznek, és hogy milyen típúsú városaik vannak. (pl. támadó, védő, tengeri támadó, ostrom, stb.)

Akárhogyis, emlékezz erre. A háború bármikor kitörhet, és többségében olyanok robbantják ki, akiktől nem várnád. Más szövetségek is terjszkedni akarnak majd a ti területeteken. És ha az útjukban vagytok, meg kell szabadulniuk tőletek. Így, azt ajánlom nézd meg a közeli szövetségek terjszkedését, nézd meg merre foglaltak mostanában, és ha a te irányodba közelednek, közöld az embereiddel a veszélyt.

Amikor a háború megkezdődik, a tagok hűsége feléd jól fog jönni. Ugyanez a helyzet a bizalommal, és a tisztelettel. A szövetségnek egy emberként kel dolgoznia. Ha nem teszik, veszíteni fogtok.

Készítsd el azt a jelentések topicot, amit már mondtam. Legyen egy téma az ellenség minden tagjának, és ott megbeszélhetitek a játékossal kapcsolatos infókat. Ez egyfajta lexikonná teszi azt, így a szövetséged tagjai könnyedén hozzáférhetnek az információhoz arról a játékosról.

Értesítsd a tagokat, mi történik, és írányítsd őket. Fogd a tagokat, és tervezzetek koordinált támadásokat, ahol együtt dolgozhattok. Ha ezt teszed, biztos lehetsz benne, hogy a szövetség működik. Ha nincsenek közös támadások, a hatékonyság lezuhan, és a szövetség szétesik.
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

DeletedUser9344

Vendég
Támogassátok is egymást! Ha egy tag segítséget kér, add meg neki. Ha így teszel, mások is követni fognak. Küldj körlevelet, ha kell, így támogatni fogják a várost, és telerakják védőkkel. Ne felejtsd, hogy jó ötlet lehet hosszabb időre védelmet küldeni az ellenfélhez közeli városokba.

Próbáld meg 1 az 1 ellen harcnak megtartani. Ha további szövetségesekre van szükségetek, akkor kérjétek fel őket, és használjátok őket. De ha így teszel, a nyilvános képed romlani fog, és úgy fogtok kinézni, mint akik nem tudják megvívni a saját háborúikat, amire azért nem lehettek büszkék. Mindamellett, ne habozz közölni a konföderációs partnerekkel, hogy háborúban álltok.

Használd előnyödre a propagandát. Használd a tippeket a 08c részből. Akárhogyis, ha a az ellenséges szövetség nagy számmal van jelen a fórumon, ne ossz meg PnP-t, mert rengeteg -hírnevet nyomhatnak rád! Főleg, ha ti nyertek!

A végső tipp, hogy tartsd a kapcsolatot az ellenséges vezetővel. Lehet, hogy hülyén hangzik, de valójában nem az. Azt mutatja kegyes vagy, és bár lehet, hogy komolyan veszed a harcokat, a beszélgetés mindig emlékeztet téged: ez csak egy játék. Soha ne légy durva az ellenféllel beszélgetéskor. A háború vége után, ha visszanézel a beszélgetésre, nem leszel lenyűgözve magadtól...

Használd ezeket a tippeket a háború alatt, hogy sikeres légy. De még egy fontos lecke, amit még meg kell tanulnod, hogy mikor robbants ki háborút. Mivel ha nem álltok készen a háborúra, könnyedén letarolnak titeket.

Először is. A háború soha nem kezdődik el, míg a gyarmatosító hajók elő nem kerülnek. Ha nem tudod elfoglalni a városaikat, akkor csak lelassítanak titeket, semmit nem értek el a háborúval. Nem okozhatsz valódi kárt, ha nem tudsz városokat foglalni. Enélkül a háború értelmetlen.

Soha ne kezdj háborút olyan szövetséggel, mely túl messze van. (pl. három, négy tengerrel arrébb. Így nehéz harcolni velük, és nyerni még nehezebb. A végén, egyszer csak unatkozva abbahagyjátok, és rájöttök, hogy feleslegesen vesztegettetek időt, és egységeket.

Soha ne kezdj megnyerhetetlen háborúba. Hacsak nem tervezel veszíteni, ne tedd. Nagyjából öngyilkosság. Persze, van némi esélyetek, de nagyon kevés, így nem érdemes megnyerhetetlen háborúba kezdeni.

És ahogyan már mondtam, készülj fel a háborúra. Legyél benne biztos, hogy készen állsz, és hogy tudod, mi jön. Akármilyen hadsereggel jönnek, mindenre állj készen.

[10] Újrahasznosítás

A szövetségedben lesznek olyanok, akik nem teljesítik az elvárható szintet. Ennek oka 90%-ban az inaktivitás. Ebben az esetben azt kell gondolnod, a játékos abbahagyta, többé nem lesz aktív. Ez gyakran katasztrofális a szövetsé számára. Persze, vannak más lehetőségek is arra, miért nem teljesít a játékos megfelelően, de főleg az inaktivitás az oka.

Rendszeresen nézz körül inaktív, vagy a kívánt szintet el nem érő játékosok után. Ne úgy csináld, hogy csak átnézed a taglistát, hanem nézz körül a GrepoStatson, és a GrepoWorldon is, hogy megtaláld mennyit fejlődnek. Ha biztos vagy benne, hogy inaktív, próbálj meg szót váltani vele. Foglalkoznod kell vele valahogyan. Kirúghatod, és toborozhatsz, vagy foghatod, és helyettesítheted.

[10a] Kirúgni és toborozni

Kirúgni és toborozni az első módszer. Ahogy a név is mutatja, kirúgod az inaktív játékost, és egy újat toborzol a helyére. Mindamellett, ennek több hátránya van, mint gondolnád. Nézzük át az előnyeit, és hátrányait.

Először is, a legegyértelműbb előny, megszabadulsz az inaktív játékosoktól, és frisseket szerzel. Lesz egy új, lelkes játékosod ahelyett, aki csak lehúzta a szövetséget. Ez elvisz minket a következő előnyhöz. Mivel szeretnének bekerülni a szövetségbe, ezért nagy erőfeszítést visznek bele, és próbálnak bizonyítani.

Az utolsó előny pedig, hogy onnan toborzol, ahonnan akarsz (pl. azon a részen, ahol kevesen vagytok). És az inaktív játékosok városait be tudjátok foglalni, így nem fogtok városokat, és pozíciót veszteni.

Azonban van néhány hátrány is. Újrahasznosítasz embereket. Ez rombolni fogja a kommunikációt, és az atmoszférát a szövetségben, mivel a játékosok elveszítik a kapcsolatot vele. Még rosszabb, ha a játékost sokan szerették, vagy nagyon régóta volt tag.

A másik hátulütő, aki a fő előnyöket okozta, a játékos. Lehet, hogy nem lesz olyan jó, mint elődje, vagy olyan szövetség-orientált. Mindig kockázatos új játékost felvenni.

[10b] Fogni és pótolni

A "Fogni és pótolni" nem olyan egyértelmű cím. Ez alatt azt értem, elkéred a játékostól a jelszavát, és átadod valaki másnak, legjobb ha egy személyes barátodnak. Persze, ennek is vannak hátrányai, és előnyei.

Az előny az, hogy nem kell elbocsátanod az accountot. Behozol egy új, aktív játékosr, aki folytatja azt az accountot. És ha ismered az új játékost, megbízhatsz abban, hogy jó kezekben van.

Még egyszer, hátrányok. A hátrány az, hogy a játékos nincs hozzászokva az accounthoz, amit kap, és nem érzi magáénak. Képzeld el az accountot egy babaként. A tag gondozza a babát, és sajátjaként szereti. Viszont mindig tudni fogja, hogy ő csak adoptálta az accountot. Így soha nem fogja teljesen a magáénak érezni.

A másik hátrány hasonló ahhoz, amit a kirúgás és toborzás résznél láthattunk. Az az igazság, hogy az atmoszféra nagyon leromolhat a klánon belül. Hiszen, egy mindenki által ismert társ eltűnik, és megjelenik helyette egy új játékos.

Lesznek inaktív játékosaid, garantálom. De ahogy elintézed őket - az már a te dolgod.

[11] Miért szűnnek meg szövetségek

Most olvastál el tíz fejezetet, és talán sikerült megértened, hogyan kell vezetni egy szövetséget. Gondolom örülsz, hogy mindjárt vége, több ezer szó enm kevés olvasnivaló. (Hát még írni!) Azonban, kérlek, engedd meg, hogy utolsó témának leírjam, miért szűnnek meg a szövetségek, és hadd adjak néhány tanácsot, hogyan kerüld ki ezen problémákat.

Az első a legsunyibb. Feloszlás, egy beszivárgó ember által. Ez megtörténhet, ha túl korán adsz hatalmat embereknek. Azonban ahelyett, hogy segítenének, azonnal nekiállnak kirúgdosni embereket, és végül,az egész szövetséget tönkreteszik. Nem garantálható, hogy ez nem történik meg, de ha óvatosan lépteted elő az embereket, és csak a hozzád hűeket, akkor kevésrá az esély.

Az inaktivitás egy másik nagy gyilkosa a szövetségeknek a játék közepe, vége fele. A játékosok nem válaszolnak, eltűnnek. Azonban ez viszonylag könnyen megoldható. Hasznosítsd újra az inaktívakat. Csak ne túl gyakran, mert megölheti a kommunikációt, és feszültté teszi a kapcsoolatokat.

Még egy ok a feloszlásra, a kommunikáció hiánya. Ahogy már rengetegszer mondtam ebben a leírásban, a kommunikáció hiánya azt eredményezi, hogy senki nem tudja majd, mi zajlik, és a játékosok otthagyják a szövetséget. Ezt a problémát úgy tudod megoldani, ha biztos vagy benne, mindenki részt vesz a beszélgetésekben, és olvassák a fórumot és a chatet.

Egy másik ok a nézeteltérés. Sok szövetségnél láttam ilyet. Ha a játékosoknak nem tetszik egy döntés, távoznak. Így, mindig beszéld meg az ötleteket a tagokkal, és kérdezd meg, miért ne lenne jó, ha valami nem tetszik nekik.

Az egyetlen ok, amelyik nem a vezetők hibája, az a háború. Akárhogyis, minimalizálhatod az esélyét, hogy a háború miatt szűnjön meg a szövetség. Legyél benne biztos, hogy mindneki készen áll, és a támogatás oda megy, ahová mennie kell.

Az utolsó, a fő ok: a hűség hiánya. Ha a tagok nem hűségesek hozzád, vagy nem bíznak benned, el fognak menni. Ha egyszer nézeteltérésük van veled, vagy nem egészen bíznak benned, távoznak, vagy inaktívak lesznek. Így szükséged van rá, hogy hűséget ébressz, bármilyen úton.

Sok más oka lehet, de ezeket látni leggyakrabban.
 

DeletedUser9344

Vendég
[12] Utószó (a szerző)

Soha nem lehet garantálni, hogy sikeres vezető leszel. Bárhogyis, kövesd a fent említett tanácsokat, és biztos lehetsz benne, hogy javulni fogsz. Ha van bármi, ami kimaradt, hiányzik számodra, kérlek, válaszban jelezd. A segítségetek nélkül, nem fogom tudni, mi hiányzik! Kérlek, azt se tarts vissza, ha valami nem tetszik a leírásban. :)

Néhány ember úgy gondolhatja, a vezetést nem lehet tanulni. Sőt, néhányan úgy érzik, velük született tulajdonság a vezetés. Nem is mondom, hogy ettől a leírástól sikeres vezető leszel. De jobb leszel, mint nélküle lennél.

Ó, és még egy dolog. Mindenkinek más a vezetői stílusa. Tudom. Megpróbáltam a tőlem telhető legjobbat nyújtani, mikor ezt a leírást írtam, így remélem minden srílusból visszaad valamit.

Kérlek, értékeld ezt egy tízes skálán... Mennyit segített? És ha bárkit érrdekel milyen hosszú ez a leírás, akkor itt van: 9456 szó. Szeretné valaki megszámolni?

Köszönöm, hogy elolvastad.

~ Osl112

U.I.: Ha tetszik... kérlek nyomj +hírnevet :) (Ha lenne nálunk... :) )

[13] Utószó (a fordító)

Ez a leírás... Hosszú, de rendkívüli mértékben. Teljesen átfogó képet ad a Vezetésről... Legalábbis 2010-ben, mikor íródott azt adott. Sajnos egy-két újítás miatt ráfér egy kis aktualizálás (pl. Fenntartások), amit nemsokára el fogok végezni. A fordítási feladatok 2 hetembe teltek, és magyar nyelven még hosszabb a szöveg, mint angolul. Remélem, hogy minden megfelelő, ha nem kiváló, de amennyiben fordítási hibát találsz, nyugodtan jelezd.

Miért is fordítottam le nektek? Mert Magyarország vezetői messzemenően kezdő vezetők, akik nem teljesen értik a dolgukat. Nem egy TOP klánban voltam, ahol nem volt jó vezetés. Ennek oka lehet az, hogy a játékosok csak egymástól tanulhatnak vezetni, vagy tapasztalatból. (Persze, aki tud angolul, az eddig is olvashatott erről szóló leírást, de nem mindenki tud.) Így, íme, az első magyar nyelven is megjelenő, a Vezetésről szóló leírás. Ez messze a legátfogóbb, és legsikeresebb, a játék angol wikijében is szerepel. Kérek minden vezetőt, alapítót, tisztet: olvassa ezt el, ezzel is növelve a játék minőségét a magyar szervereken. És természetesen a magyar fórum népszerűségét is... Rá is térnék a mondandómra.

A magyar fórum népszerűtlen. Ez lehet a népesség kis száma miatt, avagy az átfogó leírások hiánya miatt is. Amennyiben a második az oka, ezen segíthetünk, és segíteni is fogok. Több angol nyelvű leírás fordítása folyamatban van, és eddig nem létezők készítése is, olyan kulcsfontosságú témákban, mint a harcászat. Azonban az elkészülésük nem elég.

Ahhoz, hogy a magyar fórumot népszerűsítsük, ezeket meg is kell osztani másokkal! Kérek mindenkit, ossza meg a linkjét szövetsége fórumán azoknak a leírásoknak, melyeket hasznosnak talál. Csak, hogy egy két számot mutassak: Az aktív fórumfelhasználóink száma 114, összesen pedig majd 10000-ren (tízezren!) regisztráltak a fórumra. (Ami pedig szintén kevés, ahhoz képest, hogy 40000-ren (negyvenezren!) aktívak a játékban, tehát megfelelnek annak, hogy határozott időközönként egyszer belépnek.) Az angol fórum ennek 5-szörösét tudja felmutatni! A fórumunk népszerűtlensége miatt nálunk nem elérhető a rep+ funkció, melyet én mindenképp nagy célnak tartok, hogy elérjük. Remélem sikerül, de ez csak rajtatok áll.

Köszönöm, hogy végigolvastad az egészet, remélem segített. Várom a visszajelzéseket.

Kívánom, hogy légy sikeres vezető!

Üdvözlettel

iamkplus, avagy /<+, ha így jobban tetszik. :)

U.I.: Elnézést a sok kommentért, de sajnos a méretbeli problémák...
 

DeletedUser

Vendég
Köszönjük szépen a terjedelmes fordítást! :)
Grat!

Dartnessus
 

DeletedUser9344

Vendég
Köszönöm a pozitív véleményt, a jövőben is igyekezni fogok! :)
 

DeletedUser9302

Vendég
Gratulálok!

Sok tapasztalatot szerezhetek belőle azt hiszem!
Több helyen vagyok vezető, de észlelem, hogy valami nem megy. Valószínűleg a "ragasztó" toborzásával van a hiba!
Le is mentettem!

És köszönöm mindenki nevében a fáradozásodat!​
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

DeletedUser

Vendég
Én már pár hónapja olvastam angol nyelven de tökéletes anyag az angolul nem tudóknak. :)
 

DeletedUser9344

Vendég
Igen, én is rájuk gondoltam, mikor lefordítottam :) Nagyon durvának éreztem, hogy magyar nyelven semmi nincs a vezetésről, mikor az angoloknál ez még a wikiben is szerepel! Mellesleg az is durva, hogy már vagy egy éve nem volt új leírás a fórumon, pedig eléggé ráfér még jónéhány... :)
 

DeletedUser9302

Vendég
Na igen.
Van egy-két elavult dolog.
Még egyszer kösz!
 

DeletedUser9156

Vendég
köszönöm én is ezt a kézikönyvet. azonali átolvasást javaslok magamnak. :)
 

DeletedUser9468

Vendég
iamkplus ez egy nagyon hasznos irás volt! Köszönöm szépen és grat a forditáshoz! :)
 
Fent