Hadkultúra

DeletedUser12305

Vendég
Összefoglaló
Tekintve, hogy a játék elsősorban a harcra épül, úgy gondolom, nem árt, ha realizáljuk a dolgot. Úgy gondolom jó lenne egy olyan harcrendszer, ahol világosan látni lehet akár személyes akár szövetségi szinten, ki kivel áll hadban és kivel van szövetségben. Ezt szeretném ebben az ötletemben kifejteni, hogy hogyan is gondoltam.

Jelenlegi állapot
Jelenleg sem a szövetségek, sem a játékosok profiljában nem lehet látni ki kivel visel hadat és mégis kivel áll szövetségben. Bár szövetségeknél van egy konföderációk fül, és ott meg lehet nézni, melyik szövetség az ellenség és melyik szövetség van konföderációban, szerintem ez így ahogy van, nem praktikus. Személyes szinten, az egyes játékosok profiljában pedig semmi nyoma annak, hogy ki kitől kaphat támadást vagy ki kivel kötött szövetséget. Értem én, hogy mindenkinek az az érdeke hogy egy szövetséghez tartozzon, ám támadni más játékosokat egyéni szinten is lehet, ezért úgy gondolom, hogy a mostani állapot nem kielégítő.

Leírás

Hadba lépés:
Mindenki profiljában alapértelmezetten lenne egy gomb, amelynek ikonja keresztezett kardot ábrázol. Ha a játékos arra rákattint, akkor megjelenne egy ablak, amiben a játékos megjelölhet rubrikákban kipipálva automatikus Casus Bellinek mondható indokokat, kitétel viszont, hogy legalább egy indokot ki kell jelölni ahhoz, hogy a hadüzenet érvényes legyen. Ilyen háborús ok lehetne:

- Nyersanyagszerzés
- A város meghódítása
- A sziget feletti dominancia a szövetség számára (pl. csodák építéséhez)

Mindemellett pedig lenne egy szabadon kitölthető rész, ahová egyéni indokot is be lehet írni, milyen okból támadnánk meg az adott játékost. Miután megjelöltük, vagy beírtuk a háborús okot, a másik fél egy üzetetet kap erről, megjelölve hogy kitől, honnan kapta a hadüzenetet és milyen okból kíván vele háborút folytatni. Ha a hadüzenetet elküldték, akkor onnantól fogva a felek hadban állnak, nincs szükség tudomásulvételre a másik féltől. A hadüzenet elküldésétől a profiljukban is megjelenne a hadban állás ténye.

Szövetségek szintjén is ugyanígy működne, szerintem sokkal praktikusabb és átláthatóbban működne így. Kikötés még annyi lenne, hogy személyes háborúzásnál egy, szövetségi háborúknál pedig maximum 3 szövetséggel lehessen háborút viselni, így talán senkinek sem lesz túlságosan megterhelő.

Békekötés:
Onnantól hogy a felek hivatalosan is hadban állnak (azaz ki van írva a profiljukba, hogy háborúznak egymással) a háborúzó felek profiljában megjelenne egy fehér zászlót ábrázoló gomb, amire ha rákattintunk, kezdeményezhetünk békét, amiről a másik fél szintén kapna egy automatikus üzenetet. Amint a másik fél is viszonozza ugyanilyen módon, akkor megjelenne egy kis ablak, amibe be kell írni a békeszerződést, amiben meg kell jelölni, ki kivel akar békét kötni, meddig szól a béke, és miért kíván békét kötni. Amint megírta a békét kötni szándékozó fél a békeszerződést, a másik fél kapna erről értesítést, és ha a feltéleket jóváhagyta, akkor a béke megköttetett és a profiljukba is kiíródik, hogy békében állnak. Ha azonban a másik fél nem hagyja jóvá a békekötési szándékot, akkor a békekötés kudarcnak minősül és a harc tovább folytatódik. Viszont a békekötés csak 72 órával a hadba lépést követően volna kezdeményezhető, hiszen annak nem volna értelme, hogy valaki hadba lép, aztán rögtön békét is kezdeményez. A békét kötött felek a békekötést követően semlegessé válnak egymás számára és két héttel a békekötést követően újra hadbaléphetnek egymással.

Fegyverszünet:
Ez is egy külön gomb lenne a játékosok profiljában, ennek a gombnak az ikonja pedig egy pajzs lenne. Amikor valaki megnyomja, megjelenne egy kis ablak, amiben csak annyit kell megjelölni, hogy mennyi időre akar valaki fegyverszünetet kötni. A fegyverszünet azonban nem béke, tehát ez csak időleges fegyverletételt jelent, az idő lejártáról pedig a felek egy automatikus üzenetet kapnának. Természetesen a másik félnek is jóvá kell hagyni a fegyverszünet kötését, és ha a jóváhagyás megtörtént, a visszaszámlálás onnantól él, egészen addig, amíg a fegyverszünet tart. A másik fél jóváhagyása nélkül természetesen nincs fegyverszünet. Fegyverszünet pedig tarthatna egy napig, egy hétig, két hétig vagy maximum egy hónapig. Fegyverszünet kötésére a hadbalépéstől számítva legalább 72 órát kellene várni.

Szövetségkötés:
Minden játékos profiljában lenne alapértelmezetten egy kézfogást ábrázoló gomb, amit ha megnyomunk, automatikusan elküldünk egy üzenetet a másik félnek, hogy szövetségre szeretnénk lépni vele. Ha a másik fél is ugyanezt megteszi, akkor mindkettejük profiljában megjelenik, hogy ők szövetségesek. Fontos, hogy ezt csak akkor lehetne megtenni, ha a felek nem állnak háborúban egymással! A hadba lépéshez hasonlóan pedig amikor megnyomjuk a kézfogást ábrázoló gombot, bejönne egy kis ablak, amibe bele kell írni a szövetség feltételeit, hogy a felek mit várnak egymástól, milyen módon akarnak egymásnak segíteni. Egy játékosnak pedig maximum 5 személyes szövetségese lehet, szövetségeknek mondjuk 10.

Visszaélések megelőzése
Az ötletem lényege az, hogy a háborúzás és a szövetségre lépés egy átlátható rendszerben történjen, ne támadjon mindenki mindenkit csak úgy. Legyen egy kultúrált rendszer, amiben mindenki világosan láthatja, kitől kell tartania és kitől várhat segítséget, háborúzás esetén. Hadba lépésnél a Casus Belli azt szolgálja, hogy ténylegesen legyen indok a másik megtámadására és ne pusztán annyi legyen, hogy "csak mert én úgy dönöttem". Ne feledjük, a játékban városállamok uralkodói vagyunk, így megalapozott döntéseket kell hoznunk. A való életben is minden háború céllal történik. Ha ez a játékban is megjelenne, a háborúzás is sokkal kultúráltabb mederben folyna, hiszen nem a céltalan vérengzésről szólna az egész. A békekötésnél is azért tartom fontosnak, hogy meg legyen jelölve miért kíván békét kötni a fél, mert ha a háborúzás okkal történik, akkor a békekötésnek is okkal kell történnie. Persze ezt is lehet valamennyire automatizálni (pl. Túl nagy seregveszteség, a háború finanszírozásának képtelensége stb) amit ugyanúgy rubrikákban ki lehet pipálni, de egyéni békekötési okot is meg lehetne jelölni, a Casus Bellihez hasonlóan. A 72 órás időkorlát is a visszaélések megelőzését szolgálja, hiszen nem volna értelme úgy békét kötni, hogy valaki 5 perccel ezelőtt küldött hadüzenetet valakinek. A fegyverszünetnél és a békekötésnél is az időkorlátok ugyanezt a célt szolgálják. Ha fegyverszünetet akar valaki kötni, azt ne 5 perccel a hadbalépést követően akarja megtenni és ha valaki békét köt valakivel, ne tudja azonnal felrúgni azt. Ezzel sokkal nagyobb megfontoltságot lehet megkövetelni a játékosoktól és van idő a háborúban kimerült játékosnak is a regerenálódásra, a védekezés kiépítésére.

Vázlatrajzok
Nem készítettem vázlatot, a felvetésem inkább elméleti jellegű, megvalósítása pedig gombokkal történne, lásd fentebb.

Érvelés
Lényegében már fentebb is leírtam mindent, amit fontosnak tartottam. Szerintem kultúráltabbá válna a hadviselés a játékban és a szövetségek is sokkal nyomonkövethetőbbek volnának. Nem támadhatna senki senkire csak úgy, hanem akkor, ha a protokollnak megfelelően hadat üzent a másiknak, így tudhatjuk kitől számíthatunk támadásra és tudhatjuk azt is, mikor kell folyamatosan támadásra számítanunk és mikor lehetünk nyugodtak, mert nem állunk hadban senkivel. Békét kötni pedig értelem szerűen csak hadviselt felek között lehetne, a fentebb megadottak szerint. Attól hogy egy háborús játék a Grepolis még lehetne hadkultúrája, ahol nem az értelmetlen és céltalan öldöklésé lenne a főszerep, hanem megfontoltan viselnének hadat a játékosok, emellett a béke és a fegyverszünet, valamint a szövetségkötését is megfontoltabban végeznék, hiszen a fenti időkorlátok, illetve a békeszerződés és a Casus Belli megjelölése miatt mindenki kénytelen lenne átgondolni, kivel miért akar hadba lépni, békét vagy fegyverszünetet kötni, esetleg szövetségre lépni. Mindenki számára tisztességesebb lenne így a játék, és életszerűbb is. Az ókori Hellászban városállamok voltak, a játékban pedig mindannyian ugyanúgy egy vagy több város uralkodójaként ugyancsak politikai döntéseket kell hoznunk a városunk felvirágoztatása és fennmaradása érdekében. Ez is egy lenne a sok lehetséges döntés közül.

Nyilatkozat
Az ötlet megfelel a kritériumoknak? Igen/Nem
Az ötlet be lett már korábban küldve? Igen/Nem
 
Utoljára egy moderátor szerkesztette:

csongi8

New Member
A játékhoz léteznek olyan legális kiegészítő oldalai, ahol minden szövetség háborúit nyomon lehet követni és azt is látjuk, hogy állnak a felek a háborúban, ki hány várost szerzett a másiktól. Szerintem ez így rendben is van, aki átakarja látni egy világ helyzetét kutasson, se legyen a szájába rágva minden.
 

DeletedUser12305

Vendég
A játékhoz léteznek olyan legális kiegészítő oldalai, ahol minden szövetség háborúit nyomon lehet követni és azt is látjuk, hogy állnak a felek a háborúban, ki hány várost szerzett a másiktól. Szerintem ez így rendben is van, aki átakarja látni egy világ helyzetét kutasson, se legyen a szájába rágva minden.

A Grepolis egy böngészőjáték. Ha külön kiegészítő oldal kell ahhoz hogy átlássak mindent, az olyan, mintha feltelepítenék egy hiányos programot.
 
Fent